آشنایی با لوازم خانگی

نحوه استفاده از جاروبرقی وهرآنچه باید بدانید

تصویر شاخص جاروبرقی

نحوه استفاده از جاروبرقی وهرآنچه باید بدانید

نحوه استفاده از جاروبرقی و راهکارهایی برای طول عمر بیشتر جاروبرقی و هر آنچه باید درمورد جاروبرقی بدانید تا اگر زمانی جاروبرقی شما دچارمشکل و خرابی شد با قطعات و تعمیرآن آشنا باشید و بدانید که چگونه باید به طوراصولی و درست از جاروبرقی استفاده کنید و همچنین در ادامه شما را باساختمان و اجزا جاروبرقی آشنا میکنیم که میتواند جزو مقالات مفیدی باشد که شما را در این زمینه راهنمایی میکند پس این مقاله از یاراسرویس را از دست ندهید .

از دیرباز نظافت محیط و جمع آوری گرد و غبار به وسیله انواع جاروهای دستی انجام میشود اما جاروهای مذکور علاوه بر آن که به هنگام نظافت، هوا را مملو از غبار می سازند، عملا از پاکسازی کامل محیط از حیث زباله و اشیاء ریز، به خصوص پودرهای ریخته شده بر روی فرش، مبل و… ناتوانند. امروزه کاربرد جاروبرقی در منازل، هتلها، ادارات و امر نظافت را بسیار سهل و آسان نموده است.

ساختمان جارو برقی

جاروبرقی های ارائه شده به بازار، از نظر قطعات مکانیکی و همچنین مدارات الکتریکی طراحی در دستگاه بسیار متنوع هستند ولیکن در تمامی آنها از یک اصل مشترک استفاده شده و آن ایجاد تخلیه هوا در پشت موتور جارو است، تا بدین وسیله بتوان به مکش لازم در برس دست یافت.

همان طور که در مقدمه ذکر شد، یک جاروبرقی را می توان ترکیبی از قطعات الکتریکی و مکانیکی دانست. ما در مقاله به نحوه استفاده صحیح جاروبرقی می پردازیم .

نحوه استفاده صحیح ازجاروبرقی چگونه است ؟

۱ معمولا بیشتر خرابی های جاروبرقی بخاطر گیر کردن اشیای درشت در لوله تلسکوپی و خرطومی دستگاه است پس توصیه یاراسرویس به شما عزیزان این است که برای استفاده اصولی و درست از جاروبرقی بهتر است قبل از روشن کردن دستگاه ، جاهایی که قرار است جارو کنید را مرتب کنید و اشیا درشت یا اگر خرده شیشه درشت بر روی زمین است با دست جمع کنید و تا در لوله خرطومی دستگاه گیر نکند .

۲ – و اگر نیاز به تغییر خرطومی دستگاه یا برداشتن آن داشتید ابتدا دستگاه را خاموش کنید و بعد اقدام به اینکار نمایید .

۳- در صورتی که سیم جاروبرقی شما کوتاه است و مکان هایی که قرار است جارو کنید بزرگ است و نیاز به سیم های رابط دارید تا سیم جاروبرقی شما طولانی تر شود حتما دقت کنید که ازسیم متفرقه برای اینکاراستفاده نکنید .

نحوه استفاده از جاروبرقی

۴- نحوه استفاده از جاروبرقی باید حتما اصولی باشد که باعث خراب شدن دستگاه نشود و نکته ایی که باید راجب سیم دستگاه مدنظر قراردهید این است که برای جابجا کردن جاروبرقی سیم دستگاه را نکشید زیرا باعث اختلال در عملکرد سیم پیچ دستگاه میشود بهتراست که خودتان با دست جاروبرقی را جابجا کنید .

۵- و بهتر است نحوه کارایی و استفاده از جاروبرقی را با بخارشور اشتباه نگیرید و در قسمت هایی که خیس است و آب ریخته شده است را جارو نکنید چون باعث آسیب به موتور دستگاه میشود .

۶- برای گردو غبار زیاد و بیرون از منزل اصلا از جاروبرقی های خانگی استفاده نکنید زیرا هم مکش لازم برای جمع کردن آشغال و گردو غبار را ندارد و هم استفاده زیاد از دستگاه باعث اختلال در عملکرد جاروبرقی میشود .

۷- به کلید خاموش و روشن دستگاه دقت نمایید و حواستان باشد که قبل از روشن کردن و همچنین بعد از جارو کردن و اتمام کار قبل از کشیدن دوشاخه از پریز باید حتما کلید خاموش جاروبرقی را بزنید .

نحوه استفاده از جاروبرقی

۸- اجازه ندهید که برس جاروبرقی زیاد کثیف شود و آن را از دستگاه جدا کنید و شستشو دهید .

۹- اجازه ندهید که کیسه جاروبرقی زیاد پرشود که باعث تجمع گرد وغباردر دستگاه و ضعیف شدن مکش دستگاه میشود و همچنین برای تعویض کیسه حتما دستگاه را از برق بکشید .

۱۰- فیلتر جاروبرقی را بعد از چندین بار استفاده شسشتو دهید و برای جای گذاری مجدد آن حتما جاروبرقی را از برق بکشید و فقط حواستان باشد خیس داخل دستگاه نگذارید و درصورت نیاز فیلتر را تعویض نمایید که اینکار باعث افزایش طول عمر جاروبرقی میشود .

۱۱- بهتر است هر چند وقت یکبار داخل لوله تلسکوپی و لوله خرطومی دستگاه را نگاه کنید که اشیای درشت داخل آن گیرنکرده باشد با اینکار مکش جاروبرقی افزایش می یابد .

۱۲- اگر مدل جاروبرقی شما جدید است پس حتما داری کلید های چند کاره است که بهتراست برای جارو کردن هرقسمت از کلید مخصوص خود استفاده کنید .

۱۳- حتما این نکته به عنوان نحوه استفاده صحیح جاروبرقی مدنظر قرار دهید که زیاد از دستگاه استفاده نکنید و هر یک ربع دستگاه را خاموش کنید و اجازه دهید موتور آن خنک شود و مجدد روشن کنید و شروع به کار کنید .

جاروبرقی

چند نکته درهنگام استفاده از جاروبرقی

۱- برای جلوگیری از اتلاف انرژی و نوسانات برق توصیه میکنیم در ساعاتی که مصرف انرژی کم است با جاروبرقی کارکنید .

۲- درهرسطوحی از جاروبرقی استفاده نکنید مخصوصا سطوح مرطوب و خیس .

۳- نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی به این گونه است که نباید بیشتراز۲۰ دقیقه از جاروبرقی استفاده کنید و نباید موتور دستگاه بیش از حد داغ شود .

نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی

۴- برای استفاده از جاروبرقی باید بایستید و اینکار را انجام دهید هرگز نشسته جارو نکنید زیرا به لوله خرطومی دستگاه فشار وارد میشود .

– چگونه سالم بودن لوله تلسکوپی و لوله خرطومی را بررسی کنیم ؟

برای بررسی این قسمت در صورت خراب بودن لوله ها ، مسیر آن بسته میشود و نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی به این گونه است که نباید گرد وغباردرشت یا اشیا درشت وارد لوله جاروبرقی شوند .

لوله تلسکوپی همان قسمت فلزی لوله است که در هنگام استفاده براساس راحتی خود ارتفاع آن را تنظیم میکنید و اما تفاوتی که با لوله خرطومی دارد این است که لوله خرطومی انعطاف پذیر و پلاستیکی است و زمانی این دو لوله بسته میشود که ممکن است در هنگام جارو کشیدن یک اشیا تیز یا بزرگی داخل لوله رفته باشد و داخل کیسه جاروبرقی نشود و مانع مکش دستگاه شود و تنها راهی که میتواند سالم بودن دو لوله را بررسی کنید این است که لوله ها را از دستگاه جدا کنید و با استفاده ازیک شلنگ داخل لوله کنید تا اگرآشغالی گیرکرده باشد با فشاردرآید و به همین سادگی به تعمیر جاروبرقی بپردازید .

جاروبرقی

چگونه سالم بودن کیسه و فیلترجاروبرقی را بررسی کنیم ؟

استفاده از کیسه های جاروبرقی دائمی باعث میشود که بعضی افراد فراموش کنند که باید کیسه ی پرشده را تعویض کنند وهمین دلیل میتواند باعث مشکل درمکش دستگاه شود باید داخل دستگاه را تمیزنگه دارید و باید فیلتر دستگاه هم اگر کثیف باشد بشویید و مجدد استفاده کنید البته نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی به این گونه است که بهتراست از فیلترهای یک بار مصرف استفاده کنید که بهداشتی تراست فقط حواستان باشد که فیلتر خیس را داخل دستگاه نگذارید و با رعایت این کارهای کوچک مشکل مکش دستگاه رفع میشود و نیازبه تعمیر جاروبرقی و هزینه اضافی نیست .

جاروبرقی

چگونه سالم بودن تسمه و واشر جاروبرقی را بررسی کنیم ؟

برای بررسی سالم بودن تسمه و واشر دستگاه باید محفظه داخلی دستگاه را بررسی کنید برای اینکارابتدا باید دقت نمایید که تسمه جاروبرقی ساییده نشده باشد که اگر این اتفاق افتاده باشد کارشما راحت تراست و خیلی سریع مشکل دستگاه را پیدا کرده اید .

باید آن را عوض کنید ولی توصیه ما به شما عزیزان این است که خودتان اقدام به تعمیر جاروبرقی نکنید و به دست تعمیرکاران حرفه ای دراین زمینه بسپارید و یاراسرویس با دارا بودن تکنسین با تجربه و حرفه ای آماده کمک به شما عزیزان و تعمیر دستگاه شما می باشد برای تعمیردستگاه خود کافی است با شماره گیری ۲۲۷۴۲۳۴۰ همراه با پیش شماره ۰۲۱ تماس گرفته و درخواست سرویس تحویل دستگاه بدهید .

جاروبرقی

چرا سیم جمع کن جاروبرقی کار نمیکند ؟

اگر جاروبرقی شما روشن خاموش نمیشود و یا بعد از استفاده از جاروبرقی ، سیم آن جمع نمیشود و یا به عبارت دیگر سیم جمع کن آن خراب است رفع این مشکل نیازبه مراجعه به تعمیرگاه برای تعمیر جاروبرقی خود ندارید و با توضیحاتی که درادامه به شما عزیزان میگوییم میتوان این مشکل را رفع کرد :

این مشکل ممکن است بخاطراستفاده زیاد از دستگاه باشد که باعث هرز شدن دکمه های جاروبرقی میشود و یا ممکن است به دستگاه ضربه وارد شده باشد و از کارمی افتد ونحوه استفاده صحیح از جاروبرقی به این گونه است که برای جابجایی دستگاه سیم آن را نکشید که دچاراین مشکل نشوید و باید برای تعمیر قاب رویی دستگاه را بردارید تا مشکل را بررسی کنید و دراین قسمت دوحالت برای تعمیروجود دارد یا دکمه گیرکرده است که باید درستش کنید و اگرهم هرز شده باشد آن را عوض کنید .

نحوه استفاده از جاروبرقی

چگونه چرخ شکسته جاروبرقی را تعمیر کنیم ؟

نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی به این گونه است که باید خیلی مواظب باشید که ضربه به دستگاه وارد نشود زیرا باعث اختلال درعملکرد آن میشود یکی از مشکلاتی که در ضربه خوردن دستگاه ایجاد میشود شکستن چرخ جاروبرقی است که دراین قسمت نحوه تعمیر چرخ جاروبرقی را به شما عزیزان میگویم:

برای رفع این مشکل نیاز به بررسی نیست و چاره ای جزعوض کردن چرخ ندارید که البته کارراحتی است و چرخ آن دربازارموجود است خریداری کنید واقدام به تعمیرآن کنید .

نحوه استفاده از جاروبرقی

اجزاء الکتریکی جاروبرقی

در این قسمت شما را با ساختمان جاروبرقی و اجزاء آن آشناخواهیم کرد تا علاوه بر دانستن نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی اگر در تعمیر جاروبرقی خود به مشکل خوردید و یا اینکه علاقه مند به آشنایی با قطعات و اجزاء جاروبرقی هستید این مقاله میتواند به شما کمک کند .

۱- دوشاخه و سیم رابط مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

در واقع می توان انتخاب دو شاخه و سیم رابط را متناست با توان و یا به عبارتی جریان مصرفی دستگاه دانست اگر جریان مصرفی (کششی) جارو برقی مقدار قابل توجهی باشد، باید سیم را با مقطع بالاتری انتخاب نمود.

۲- سیم جمع کن و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

قبل از اختراع سیم جمع کن و کاربرد آن در جاروبرقی، همانند بسیاری از وسایل برقی می بایستی پس از اتمام کار، سیم رابط به نوعی در اطراف دستگاه جاسازی می شد که عملا این کار مشکل بوده و هست اما سیم جمع کن، مشکل سیم رابط را به کلى حل نموده است. در واقع سیم جمع کن قرقره ای است که در مرکز آن از یک فنر نواری استفاده شده.

۳- موتورهای جاروبرقی و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

در جاروهای برقی همواره از موتور یونیورسال استفاده میشود و کاربرد نوع دیگری از موتورهای الکتریکی دیده نشده است. امروزه اکثر موتورهای جاروبرقی را چند سر سرعته تولید و به بازار ارائه می کنند تا کار با دستگاه از تنوع خاصی برخوردار باشد. جهت دستیابی به سرعت های مختلف یا از دیمر و یا از خروجی های مختلف در بالشتک های موتور استفاده می کنند.

نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی

۴- کلید کنترل و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

معمولا در جاروبرقی از کلیدهای دوحالته ساده و در مواردی نیز از کلیدهای لامپ دار استفاده میشود. در کلید ساده، فاز وارد کلید شده و با بسته شدن آن به طرف موتور خارج میشود. در کلید لامپ دار، یکی از فیش های اتصال، مخصوص نول لامپی است که در داخل کلید تعبیه شده است از این رو کلید لامپ دار، دارای سه فیش (محل اتصال) می باشد. امروزه در اکثر جاروهای برقی، علاوه بر کلیدی که در قسمتی از بدنه دستگاه تعبیه شده، کلید دیگری را بر روی دسته جارو مستقر میسازند تا عمل روشن و خاموش کردن دستگاه به هنگام نظافت محیط به مراتب آسانتر انجام شود.

۵- محافظ الکتریکی موتور و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

از آن جا که بروز مشکلاتی مانند مسدود شدن لوله مکش، پر شدن کیسه ی جاروبرقی، اتصال حلقه یا کلاف در پیچک های آرمیجر، اتصال حلقه در کلاف های قطب و… جریان دریافتی موتور را شدیدا افزایش داده و زمینه را جهت سوختن کامل آن فراهم می آورد. در اکثر جاروهای برقی تدابیر مختلفی را به منظور حفاظت از موتور به کار می برند. در بعضی جاروها پشت کیسه زباله، از یک کلید فشاری استفاده می شود که با افزایش حجم کیسه و تجاور آن از مقدار مشخصی، کلید تحریک شده و به حالت قطع در خواهد آمد. از آن جا که این کلید سر راه فاز یا نول اصلی موتور تعبیه می شود، قبل از خالی کردن کیسه روشن شدن موتور ناممکن است.

۶- میکروسوئیچ و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

در جاروهای برقی، بندرت از این کلید فشاری استفاده میشود اما از آنجا که این وسیله در برخی از جاروبرقی ها مانند جاروبرقی الکترولوکس به کار رفته، به توضیح مختصری بسنده می کنیم. به عبارت ساده تر، مادامی که اتصالات بدنه به طور کامل انجام نشده است، میکروسوئیچ ها و یا میکرو سوئیچ های به کار رفته در جاروبرقی به حالت باز بوده و چون سر راه نول با فاز واقع شده اند، به موتور برق نمیرسد.

ساختمان جارو برقی

اجزا مکانیکی جاروبرقی

اگرعلاوه بر دانستن نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی به افزایش طول عمر جاروبرقی اهمیت می دهید بهتر است با اجزای مکانیکی دستگاه آشنا باشید تا بهتربدانید که آسیب دیدن هر قسمت از دستگاه نشانه چیست .

۱- لوله و شیلنگ و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

توسط این دو قطعه و تعدادی اجزاء کوچک دیگر هوای مکیده شده به طرف جارو هدایت می شود. به عبارت دیگر با عملکرد موتور ، در پشت ساختمان جاروبرقی تخلیه هوا انجام شده و در نتیجه در قسمت جلوی جارو، مکش بسیار قوی ایجاد می گردد.

۲- انواع برس و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

نحوه استفاده صحیح از جاروبرقی

۳- بدنه جاروبرقی و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

بدنه جاروبرقی که از پلاستیک ساخته شده دارای ۲ قسمت است که در قسمت اول موتور، سیم جمع کن، کلید کنترل و … و در قسمت دوم کیسه زباله و فیلتر های مخصوص تصفیه هوا قرار دارد.

به وسیله هی چرخ هایی که در زیر بدنه قرار دارد، حرکت جارو بر روی موکت، فرش، سرامیک و … به سادگی صورت میگیرد.

۴- کیسه زباله و فیلتر و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

۵- سیم جمع کن و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

این قطه را میتوان هم در پخش اجزا الکتریکی و هم مکانیکی مطرح نمود زیرا سیم جمع کن ترکیبی از هر دو قسمت است.

۶- نشان دهنده مقدار زباله و مرتبط با نحوه استفاده از جاروبرقی

قبلا اشاره شد که افزایش زباله درون کیسه باعث فشار آمدن به جاروبرقی شده و باعث سوختن آن میشود. جهت جلوگیری از بروز این حالت در جاروبرقی های مختلف تدابیری به کار گرفته شده است. برای مثال جاروبرقی هیتاچی جهت مطلع ساختن مصرف کننده از افزایش زباله، یک سوپاپ و یک سیلندر شیشه ای را مرو استفاده قرار داده است.

اجزا جارو برقی

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

شما عزیزان میتوانید برای مطالعه مقالات مشابه به بانک مقالات یارا سرویس مراجعه کنید.

برای مطالعه بیشتر در مورد عیب یابی و روش های رفع عیب جاروبرقی به صفحه تعمیر جاروبرقی مراجعه کنید.

یارا سرویس مرجع تعمیرات لوازم خانگی.

یارا سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *