آموزش آشپزی

تهیه خورشت فسنجون

خورشت فسنجون

تهیه خورشت فسنجون

  تهیه خورشت فسنجون یکی از خورشت های خوشمزه و اصیل ایرانی است که از غذاهای  باستانی گیلان محسوب می‌شود که در ایران باب شده است . این خورشت درشمال با گوشت مرغابی و درشهرهای دیگر به روش های دیگر درست میکنند .

تاریخچه خورشت فسنجون

  خورشت فسنجون که در زمان قدیم به آن فُسوجَن هم گفته میشود و در اکثر مناطق ایران درست می‌شود و طرفدار زیادی دارد اما در اصل یکی از غذاهای باستانی و محلی شهر گیلان و مازندران می باشد . که مردم شمال ایران این خورشت را در ظرف های زیبا و سنتی ایی به اسم گمج درست میکنند .

 قدمت این غذای خوشمزه برمیگرده به دوران ساسانیان ، و از موادی درست میشود که بسیار کلسیم و پروتئین دارند مثل گردو که  ماده اصلی فسنجان است، بقیه مواد با توجه  به ذائقه آن اقلیم انتخاب می‌شود ودرواقع این خورشت خوشمزه انواع مختلف دارد ، به‌ طور مثال در مرکز ایران در طبخ فسنجون از گوشت قرمز و در مناطق گیلک نشین در طبخ فسنجون از گوشت پرندگان استفاده میکنند .

 

خورشت فسنجون

روش های مختلف تهیه خورشت فسنجون 

خورشت فسنجون در مناطق مختلف کشور به روش‌های گوناگون پخت می‌شود که برخی از آنها شیرین و برخی ملس است و در تهیه آن از شکر یا رب ازگیل بجای رب انار و قیسی یا حتی  کدو حلوایی یا قارچ و یا خرما هم استفاده می‌شود. در نواحی مرکزی ایران پخت آن به صورت شیرین ولی پخت آن به روش گیلانی ملس است . مردمان آذربایجان فسنجون را ملس  واز قیسی برای پخت آن استفاده میکنند ولی فسنجون آذری‌ها ترش نیست.

 

فسنجون غذایی ایرانی در همه ی سلیقه ها و جزو غذاهای اصیل و مجلسی و همچنین سنتی و ایرانی در تمام شهرها می باشد .

خورشت لذیذ

تهیه فسنجان به روش ساده

مواد لازم :

 • مغز گردو آسیاب شده 500 گرم
 • گوشت مرغ تکه شده به تعداد افراد
 • رب انار ۱ پیمانه معادل 300 گرم
 • شکر ۳ تا ۴ قاشق غذا خوری
 • آب لیمو 3 قاشق
 • رب گوجه فرنگی ۱ الی ۲ قاشق
 • نمک 1 قاشق مربا خوری
 • فلفل۱ قاشق مربا خوری
 • پیاز رنده شده 1عدد متوسط
مواد لازم
مواد لازم تهیه فسنجون

درابتدا گردوی آسیاب شده و پیاز رنده شده را در ماهیتاپه تفت دهید ۳ پیمانه آب را به آن اضافه کنید . بعد ازحدود دو ساعت فسنجون ما روغن می اندازد و بعد رب انار و با توجه به سلیقه ی غذایی افراد میتوان به آن رب گوجه فرنگی را اضافه کرد و ادویه محلی اگر دارید بریزید و اگر نه، فلفل ونمک وشکروآبلیمو را به آن اضافه کنید . و در یک ماهیتابه روغن ریخته و اجازه میدهیم داغ شود و مرغ ها را سرخ کرده و میتوان به آن زردچوبه ام اضافه کرد .

خورشت آماده است با برنج نوش جان کنید .

تهیه خورشت فسنجون در مایکروفر

  فسنجون با همه خوشمزگی که دارد یک ایراد کلی نیز به همراه دارد و آن زمان زیاد پخت است ولی پخت این خورش در مایکروفر هم کار را راحت کرده و هم زمان پخت را کمتر کرده است.

مواد لازم : 

 • ۲۵۰ گرم مغز گردو آسیاب شده
 • ۶۰۰ گرم مرغ
 • ۳ تا ۵  لیوان (۷۰۰ـ۶۰۰ میلی لیتر) آب
 • ۵ـ۴ قاشق سر پر شکر
 • ۵ قاشق غذاخوری رب انار
 • ۲ قاشق غذاخوری پیاز سرخ کرده
 • به میزان لازم نمک و زعفران

۱٫مغز گردو را پس ازآسیاب دریک ظرف مسطح می ریزیم و به مدت ۶ـ۴ دقیقه با قدرت ۱۰۰% در مایکروویو قرار می دهیم. در این فاصله دوبار آنرا هم می زنیم تا گردو تفت داده شود. سپس مرغ را خرد کرده و به همراه گردو، پیازداغ، آب و نمک داخل ظرف گودی ریخته و در ظرف را بگذارید و به مدت ۲۰ دقیقه با قدرت ۱۰۰% حرارت می دهیم.

۲٫ ظرف را درآورید و سپس شکر ، زعفران و رب انار را در آب حل کرده و به آن اضافه کرده و مجدداً  ظرف را با درپوش به مدت  ۱۵ـ۱۲  دقیقه ، داخل مایکروویو قرار می دهیم تا خورش کاملاً به روغن بیافتد. 

نوش جان .

خورشت خوشمزه فسنجون

تهیه خورشت فسنجون گیلکی

فسنجون  گیلانی مزه‌ای ترش و شیرین دارد و گیلانی ها معمولاً فسنجون مجلسی خود را به جای مرغ با گوشت مرغابی یا اردک تهیه می‌شود. برای ملس کردن در کنار رب انار که بسیار خوشمزه میکند ، مردم گیلان از قیسی هم استفاده می‌کنند. فسنجون گیلکی مزه‌اش ترش و شیرین یا ملس و غلیظ است . و این غذای خوشمزه در گیلان که به صورت سنتی تهیه میشود،  رنگ آن سیاه است. معمولاً مغز گردو را زیاد آسیاب کرده و به حالت خمیری شکل درمی‌آورند. 

در فصل پاییز و زمستان گوشت (مرغابی یا غاز) یا گوشت اردک یا خوتکا را با رب انار ترش برروی حرارت گذاشته  و گردویی که به حالت خمیری درآمده و ریزه ریز آسیاب شده  را به آن اضافه می‌کنند. و از میوه های قیسی که خشک کرده اند و یا میتوان به صورت آماده تهیه کرد را برای ملس کردن خورشت به آن اضافه میکنند.

و بر روی آتش یک تیکه آهن گذاشته که معمولا از نعل اسب استفاده میکنند ولی از هرنوع وسیله آهنی تمیز و کوچک دیگر هم میتوان استفاده کرد تا خوب داغ و سرخ رنگ شود در خورشت انداخته تا خورشت فسنجون به رنگ سیاه درآید . 

خورشت گیلکی

در ادامه مقداری از آهن به خورد خورشت رفته و خورشتمان سیاه رنگ میشود.  ترکیب اکسید آهن با ناتنِ موجود دررب انار و گردو،  باعث تیره شدن خورش فسنجون ما می‌شود. و در بعضی مواقع  در مراحل پخت به خورشت آب سرد اضافه می‌کنند که باور دارند باعث می‌شود روغن مغز گردو تماماً استخراج شده و روی خورشت رو بگیرد و یا به اصطلاح  خورشتمان روغن بیندازد .

در فصل‌هایی که معمولاً فصل شکار نیست از گوشت مرغ یا بوقلمون استفاده می‌کنند. به این خورشت لذیذ و خوشمزه  در زبان گیلکی ، آغۊز که در زبان گیلکی به معنی مغز گردو است.

در گیلان و بین مردم دوست داشتنی گیلان از گذشته مهم بوده که رنگ فسنجون کاملاً  سیاه باشد؛ ولی در نواحی دیگر کشور از جمله مشهد گاهی حتی جدا از مواد اولیهٔ فسنجون کمی رب گوجه فرنگی ریخته و رنگ خورش خیلی تیره است .

گردو را ریزه ریز آسیاب کرده ، کدوحلوای را پوست کنده داخل غذاساز میریزیم و با رنده ریزه ریز میکنیم ، پیاز را که نگینی خرد کرده با مرغها و نمک و ادویه و خیلی کم روغن داخل یک تابه میریزیم و درش رو میبندیم و روی شعله کم اجازه میدهیم با بخار خودش پخته شود و سرخ بشه اواسط پخت یک بار اونها روتفت دهید .

تفت دادن گردو

گردو ، ربها ، نمک و ادویه رو داخل یک قابلمه ریخته و آب سرد اضافه کرده هم زده واجازه میدهیم بجوشه و بعد که خوب جوشید زیر شعله رو کم میکنیم و اجازه دهید حداقل ۴ ساعت بجوشه تا خوب به روغن بیوفته و هر نیم ساعت همزده هر چند مدت یکبار هم کمی آب سرد میریزیم که شک شده و حسابی به روغن بیوفتد

نیم ساعت آخر زعفران را به آن اضافه کنید و اگر شیرین تر دوست داشتیمم شکر و مرغهای پخته را اضافه میکنیم .

اگر گردو ها را هم سرخ نکنیم اشگالی نداره ، اگر از آن دسته افرادی هستید که پیاز دوست ندارید میتونید پیاز نریزید و اینکه روغن داخل فسنجون نریزید ، تمام این روغنی که در خورشت می افتد از گردو هستش و رمز یک فسنجون مجلسی و پر روغن فقط و فقط زمان پخت طولانی با حرارت کم است . فسنجون شما حاظراست . نوش جان .

تهیه خورشت فسنجون

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

شما عزیزان میتوانید برای مطالعه مقالات مشابه به بانک مقالات یارا سرویس مراجعه کنید.

برای مطالعه بیشتر در مورد تعمیر و روش های رفع عیب ماکروفر به صفحه تعمیر ماکروفر مراجعه کنید.

یارا سرویس مرجع تعمیرات لوازم خانگی.

یارا سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *