آموزش تعمیرات

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

جارو برقی

دلایل خاموش شدن ناگهانی جارو برقی

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی دلایل زیادی دارد. اما یکی از مهم ترین و اصلی ترین دلایل آن پر شدن کیسه جارو برقی است. ممکن است آب به داخل جاروبرقی نفوذ کند یا ممکن است ترموستات آن خراب شود.

در این مقاله به بررسی چند دلیل اصلی خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی می پردازیم.

۱- داغ شدن ترموستات

بیشتر جاروبرقی ها یک ترموستات دارند که در صورت داغ شدن بیشتر از حد، آنرا خاموش میکند. برای استفادهه مجدد بهتر است تقریبا ۳۰ دقیقه جارو برقی را خاموش نگه دارید تا خنک شود.

۲- مسدود شدن جاروبرقی توسط زباله

همانطور که گفتیم جاروبرقی پس از داغ شدن، خاموش می شود اما مسدود شدن لوله های جاروبرقی توسط زباله با اینکه مشکلی جدی به نظر نمی آید اما یکی از بدترین مشکلاتی است که میتواند برای جاروبرقی پیش بیاید و همیشه باید لوله خرطومی، تلسکوپی و پارویی را بررسی کنید تا زباله ای در آنها گیر نکرده باشد. بهتر است اینکار قبل و بعد از نظافت انجام شود. ممکن است به نظر شما گیر کردن زباله خیلی مهم نباشد ولی یکی از اصلی ترین دلایل سوخت موتور جاروبرقی است. زمانی که جاروبرقی به خوبی تنفس نمی کند نباید انتظار داشته باشید که به خوبی کار کند.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

۳- قطع شدن سیم برق

یکی از بدترین عادت ها در استفاده از جاروبرقی، کشیدن بیش از حد سیم برق آن است. سیم جاروبرقی درون یک سیم جمع کن قرار گرفته و زمانی که این سیم را تا انتها بیرون می کشید، تحت فشار قرار گرفته و باعث قطعی سیم برق می شود. یکی از روش هایی باعث جلوگیری از این اتفاق می شود این است که سیم را تا جایی که مطمعن هستید کاملا خارج شده بیرون بکشید و با یک نوار چسب انتهای سیم را علامت بزنید و از دفعات بعد تا جایی که علامت زدید بیرون بکشید.

سیم جمع کن جاروبرقی

۴- پر بودن کیسه زباله جارو برقی

همانطور که مطالعه کردید تا الان ۳ مورد را بررسی کردیم اما یکی از مهمترین مشکلاتی که جارو برقی میتواند داشته باشد کیسه ی پر از زباله است. همیشه کیسه ی جاروبرقی را قبل از اینکه کاملا پر شود، خالی کنید. استفاده از کیسه های دائمی اشتباه است زیرا پس ازمدتی خاصیت خود را از دست داده و باعث ورود گرد و غبار به داخل موتور میشود. پس بهتر است از کیسه های یکبار مصرف یا کیسه های نانو استفاده شود.

تعویض کیسه جاروبرقی

۵- کثیفی فیلتر جاروبرقی

تا اینجا تقریبا تمام مواردی که باعث خاموش شدن ناگهنی جاروبرقی می شود را بررسی کردیم. همانطور که به تمیزی کیسه جاروبرقی اهمیت می دهیم و آنرا هر از گاهی تعویض می کنیم، باید به فیلتر جارو برقی هم توجه کرده و نگاه ویژه ای داشته باشیم. فیلتر جاروبرقی مثل ریه عمل می کند و مسئولیت اصلی تنفس بر عهده آن می باشد.

فیلتر جارو برقی بوش
فیلتر جارو برقی بوش

۶- سایر مشکلات

همانطور که مطالعه کردید اصلی ترین ایرادها و دلایل خاموش شدن ناگهانی جارو برقی را بررسی کردیم در چند دلیل دیگر را نام می بریم.

  • خرابی دوشاخه برق جاروبرقی
  • اتصالی کردن کلید روشن و خاموش
  • نیم سوز شدن موتور جاروبرقی
  • و…

برای اطمینان از اینکه خرابی جاروبرقیتان ناشی از چیست پیشنهاد میکنیم آنرا به دست متخصصین یارا سرویس بسپارید و یا اگر خوتان سررشته ای از تعمیرات لوازم خانگی دارید نسبت به عیب یابی آن اقدام کنید.

زود داغ شدن جاروبرقی

جاروبرقی طوری طراحی شده که نباید مدت طولانی روشن مانده و از آن استفاده کرد. زمان معقول استفاده از جاروبرقی بین ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت است.

خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

در جاروبرقی قطعه ای وجود دارد که در صورت روشن ماندن بیش از حد جاروبرقی، آنرا خاموش می کند. نام این قطعه ترموستات است.

دلایل زود داغ شدن جاروبرقی

  • خرابی ترموسات که باید آنرا تعویض کرد.
  • کثیف بودن فیلتر جاروبرقی که با توجه به مدل دستگاه یا میتوان آنرا شست یا با توجه به میزان مصرف بین ۳ تا ۶ ماه یکبار تعویض کرد.
  • پر شدن کیسه جاروبرقی که با توجه به مدل جاروبرقی باید آنرا خلی ی تعویض کرد. کیسه های دائمی جارو برقی هر چند وقت یکبار تعویض کنید زیرا پس از مدتی خاصیت خود را از دست می دهند و باعث نفوذ گرد و غبار به داخل موتور می شوند.
خاموش شدن ناگهانی جاروبرقی

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

شما عزیزان میتوانید برای مطالعه مقالات مشابه به بانک مقالات یارا سرویس مراجعه کنید.

برای مطالعه بیشتر در مورد عیب یابی و روش های رفع عیب جاروبرقی به صفحه تعمیر جاروبرقی مراجعه کنید.

یارا سرویس مرجع تعمیرات لوازم خانگی.

یارا سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *