آشنایی با لوازم خانگی

انواع اتو بخار و چند نکته مهم درباره ی آن

اتو کشی با اتو بخار

انواع اتو بخار

اتو یکی پر استفاده ترین لوازم خانگی در دنیا محسوب می شود. همانطور که می دانید از اتو برای رفع چین و چروک لباس استفاده می شود اما فقط جنبه زیبایی ندارد و دمای بالای اتو باعث ضدعفونی لباس و کشته شدن میکروب ها شده و به بهداشت لباس بسیار کمک می کند. با پیشرفت تکنولوژی مدل های زیادی از انواع اتو بخارهای برقی را در بازار می بینیم. ما در این مقاله انواع اتو که شامل اتو بخار، اتو پرسی، اتو با مخزن مجزای گاز و بخارگر ها است و همچنین نکات بسیار مهمی درباره ی آنها بررسی میکنیم.

با ما همراه باشید.

اتو بخار

اتو بخار رایج ترین و پرطرفدار ترین نوع اتو در بازار است که در هر خانه ای پیدا می شود. کف این نوع اتو از جنس تفلون و یا سرامیک است که در مدل های معمولی تر و ارزان تر از جنس استیل می باشد. اتو بخار باعث رفع شدن چین وچروک لباس در سریع ترین زمان ممکن شده و طراوت و تازگی خاصی به لباس ها می دهد.

اتو پرسی

اتو پرسی یک تجربه ی بسیار جذاب و متفاوت از اتوکشی را در اختیارتان قرار میدهد. این اتو ها دو صفحه مجزا و جدا از هم دارند که پارچه و یا لباس در بین آنها قرار میگیرد. در این اتو ها چون صفحات چند برابر بزرگتر از اتو های معمولی دارند، اتوکشی را بسیار سریع تر امکان پذیر می سازند و باعث صرفه جویی در وقت شما می شوند. البته این را بگوییم که اتو کشی با اتو پرسی به آسانی اتو بخار معمولی نیست و بیشتر برای اتوکشی پرده، ملحفه، شلوار پارچه ای مردانه کاربرد دارد. این مدل اتو ها باید جای ثابتی در منزل داشته باشند زیرا به دلیل سنگینی، جابجایی آنها سخت و مشکل ساز می باشد.

اتو با مخزن مجزای بخار

این مدل یکی دیگر از انواع اتو بخار ها می باشد که قابلیت تولید بخار به مقدار زیاد را دارند و لذت اتوکشی با بخار فراوان را فراهم میکنند. در این مدل، مخزن تولید بخار توسط یک سیم و یک شیلنگ به اتو متصل شده شده است.بخار مورد نیاز در مخزن دستگاه که معمولا بر روی میز قرار دارد و ثابت است تامین شده و از طریق لوله‌ ای به اتو منتقل می‌شود. در این مدل سریعا تمام نمی شود و نیازی نیس که درون مخزن را بصورت مداوم با آب پر کرد.از مزایای این دستگاه امکان اتوکشی با بخار زیاد، اتوکشی با صفحه سرد اتو و فقط توسط بخار ( در برخی از مدل‌ها ) که این ویژگی مخصوصا برای کت و شلوار مناسب بوده و از برق افتادن پارچه جلوگیری می‌کند.

بخار گرها

بخارگرها نوع دیگری از اتو بخارها هستند که در آنها هیچ صفحه داغی در قسمت اتوکشی وجود ندارد و اتوکشی توسط بخار انجام می شود. یکی از مزایای این اتوها ایمنی زیاد در هنگام اتوکشی است که میتوان برای اتوکشی لباس های خاص و گران قیمت از آنها استفاده کرد. یکی دیگر از مزایای این اتو ها امکاناتو کردن لباس به صورت عمودی است. به این صورت که میتوان لباس را بر تن نگه داشت و اتوکشی کرد. بخارگر ها معمولا یک مخزن بزرگ بین ۳ تا ۵ لیتر و یک میله بزرگ دارند که می شود لباس را به آن آویزان کرد. همچنین یک شیلنگ بلند دارند که آب درون مخزن به شکل بخار از سری آن بیرون می آید که باعث شل شدن الیاف لباس شده و چین و چروک از بین می رود.

دماهای مناسب برای اتوکشی برای پارچه های مختلف

 • کتان => 230 درجه سانتی گراد
 • تریاستات => 200 درجه سانتی گراد
 • پنبه ای و نخی => 204 درجه سانتی گراد
 • ویسکوز => 190 درجه سانتی گراد
 • پشم => 148 درجه سانتی گراد
 • پلی استر => 148 درجه سانتی گراد
 • ابریشم => 148 درجه سانتی گراد
 • استات => 143 درجه سانتی گراد
 • آکریل => 135 درجه سانتی گراد
 • لیکرا / اسپاندکس => 135 درجه سانتی گراد
 • نایلون => 135 درجه سانتی گراد

چند نکته ی مهم درباره ی اتو

 1. اتویی را انتخاب کنید که سبک و کم مصرف بوده و جنس کفی مناسبی داشته باشد و به راحتی بر روی لباس حرکت کرده و چین چروک های لباس را سریعا باز کند.
 2. برای جلوگیری از تشکیل شدن رسوب در اتو، آب مقطر یا آب تصفیه شده در مخزن آن بریزید.
 3. در صورت تشکیل شدن رسوب در مخزن اتو، آب مقطر و سرکه در مخزن ریخته و اجازه دهید اتو داغ شود. سپس مخزن را خالی کرده و اتو را روی تکه ای پارچه بکشید که سرکه به کمک بخار کاملا خارج شود.
 4. حتی المقدور در ساعات اوج مصرف برق از اتو استفاده نکنید.
 5. اجازه دهید اتو کاملا خنک شود و سپس سیم را دور آن بپیچید.
 6. لباس های تیره و لباس های از جنس الیاف مصنوعی را در هنگام اتو کشی برای جلوگیری از برق افتادن از پشت اتو کرده و یا یک دستمال نخی روی آنها بیندازید.

امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید.

شما عزیزان میتوانید برای مطالعه مقالات مشابه به بانک مقالات یارا سرویس مراجعه کنید.

برای مطالعه بیشتر در مورد عیب یابی و روش های رفع عیب انواع اتو به صفحه تعمیر اتو مراجعه کنید.

یارا سرویس مرجع تعمیرات لوازم خانگی.

یارا سرویس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *